2016 Winners

GSFFLaurels2016Winner

 

Pick of the Flicks

Mae Day

Ryan Clark, Director

Russell Geltman, Producer

Narrative Feature

“Interwoven”

VW Scheich, Director

VW Scheich, Jeffrey Allard, Kat Rogers and Uyen Le, Producers

International Narrative Feature

“Ashes”

(United Kingdom)

Alan Coulson, Director

Maria Ellis, Producer

 

“Oblivion Season”

(Iran)

Abbas Rafei, Director/Producer

 

M. Carroll Raver Award for Cinematography

“Free State”

(South Africa)

Tom Marais, Cinematographer

 

 

The Bud Abbott Award for Feature Length Comedy

“Taking Stock”

(United Kingdom)

Maeve Murphy, Director

Geoff Austin, Producer

 

Family Feature

“Good Ol’ Boy”

Frank Lotito, Director

Anjul Nigam, Frank Lotito and Steve Straka, Producers

 

 

Narrative Short

‘The Bravest, The Bold”

Moon Molson, Director

Pelin Uzay, Producer

 

Lou Costello Award for Comedy Short

“Getting Ed Laid”

Deborah Pearl, Director

John Hamilton, Producer

 

International Narrative Short

“Blue Eyed Boy”

(Iran)

Masoud Soheili, Director/Producer

 

International Comedy Short

“Fixed”

(Australia)

Burleigh Smith and Codey Wilson, Directors

 

Emanuel “Manny” Berlingo Award for Best Feature Length Documentary

“Embargo”

Jeri Rice, Director/Producer

 

Short Documentary

“The Pledge of Allegiance”

Visionary Video & FilmWorks

Fred Frintrup, Director/Producer

 

Feature Adaptation

“Star Crossed Lovers”

Francesco Nuzzi, Director

John Hedlund and Francesco Nuzzi, Producers

 

Alternative Feature

“Fools”

Benjamin Meyer, Director

Beth Schacter, Producer

 

International Feature Documentary

“Drawing Against Oblivion”

(Germany)

Jacks Moving Images

Final Frame Productions

Bärbel Jacks, Director

David Kunac, Producer

 

International Short Documentary

“Yellow Start of Tolerance”

(France)

Curt Fissel, Director

Ellen Friedland, Producer

 

Animated Short

“Taking the Plunge”

Thaddaeus Andreades, Elizabeth Ku-Herrero

Nicholas Manfredi and Marie Raoult, Directors

International Animated Short

“Lima”

(Iran)

Afshin Roshanbakht and Vahid Jafari, Puppets and Animation

Afshin Roshanbakht, Vahid Jafari, Javad Shariatpanah, Producers

 

Music Video

“Branches”

James Kicklighter, Director

James Kicklighter and Jessica Mathews, Producers

 

Trailer

“Coming to Terms”

David Bertran, Director

David Bertran, Yolanda Centeno, Gabriela Dorini

Phyllis Larrymore Kelly and Cesar Saura, Producers

 

Narrative Short – College

Undergrad

“High Glow Retro”

(New York University)

Alex Morsanutto, Director

Joseph Walker, Producer

 

Grad Student

“The Red House”

(New York Film Academy)

Jiaqi Lin, Director

Larry Kaster, Producer

 

“Fish”

(Columbia University)

Andrew Ruiz, Director

Tina Braz, Producer

 

 

International Narrative Short – College

“Catalina and the Sun”

(Argentina University of Cinema)

Anna Paula Hönig, Director/Producer

 

PSA

 

“Open Your Eyes”

Florencia Krochik, Director

Andrea Savo and Florencia Krochik, Producers

 

The Garden State Film Festival would like to recognize films shot in the State of New Jersey with the following winners in the “Home Grown Award” categories:

 

Home Grown Feature

“Let Me Down Hard”

William DeVizia, Director/Producer

 

Home Grown Horror Feature

“A Place in Hell”

CuffLink Productions

David Boorboor, Director

Ed Cuffe, David Boorboor and Tierney Boorboor, Producers

 

Home Grown Short

“Papangul”

Prabal Chakraborty, Director/Writer

Produced by A R Mavero. & Prabal Chakraborty

 

Home Grown Comedy Short

“The White Spruce”

Mark Serao, Director

Produced by Chris Vaglio, Emily Palazzolo and Jayson Palmer

 

Home Grown Documentary Feature

“A Thousand & One Journeys: The Arab Americans”

Abe Kasbo, Director

Maysoon Zayid and Abe Kasbo, Producers

 

Home Grown Documentary Short

The Town That Disappeared Over Night”

David Kuznicki, Director/Producer

 

Home Grown Music Video

‘The Right Way”

Ian J. Keeney, Director

Cat London, Producer

 

Home Grown PSA

“The Game”

Charles Smith III, Director/Producer

 

Home Grown Student Short-College

“Inspired”

(Fairleigh Dickenson University)

Maggie Kaszuba, Director/Producer

 

Home Grown Documentary Short-College

“True Sound: The Vintage Vibe Story”

(Ramapo College of New Jersey)

Alexander Hoteck

 

Home Grown Student Music Video-High School

“Mulholland Drive”

(Communications High School)

Isabella Olaguera, Director

Home Grown Student Documentary Short-High School

“Victor Grasso”

(ChARTer-Tech)

Genna Contento, Director

Home Grown Student Narrative Short-High School

“The Devil’s Tree”

(Howell High School)

Tim Preston and Ken Dyer, Directors

Home Grown PSA – High School

“Domestic Violence”

(Atlantic County Institute of Technology)

John Yasay and Valentina Solarte

 

The Garden State Film Festival Movie Music Competition Winners

 

Best Song from a Feature Documentary

Theme from Near Myth: The Oskar Knight Story

Performed by: Ted Reedy

Composer: Ted Reedy

 

Best Song from a Short Film

Bed of Shame

Performed by: Milan Lazistan III,  Anthony Krizan, and C.C. Coletti

Composer: Milan Lazistan III and Anthony Krizan

 

Best Pop Song

On The Edge of Something New

Performed by:

Lindsay Lucas, Stephen Cullo

Composer: Jayne Critelli

 

Best Score by a Graduate Student

Remember

Performed by: Bryan Atkinson

Composer: Bryan Atkinson

 

Best Orchestral Theme

Cinderella, A Shadow Ballet

Performed by White Widow

Composed by Carla Patullo

 

Best International Instrumental

Frozen Desert
Performed by: Stefan Kristinkov
Composer: Stefan Kristinkov

 

Best International Track from a Short Film

Hands (FRANCE)

Performed by: Julien Besins

Composer: Julien Besins

 

Best Roots

“Lovers’ Hearts”

Performed by: Thomas Wesley Stern

Composer: Thomas Wesley Stern

Best Closing Credits Theme

Right Words To Say

Performed by Charming Disaster

Composed by Jeff Morris and Ellia Bisker

Best Reggae Soundtrack

Leave Our Worries

Performed by: Serendipity

Composer: Chris Corley and Jon D’Agostino

Best Ethnic Score

Ice

Composer: David Radolovic

Performed by: Yoomi Kwon, Rob Palmay, Stephen Crespo, David Radolovic

Best Track From A Television Show

TSJ Project: Known Types

Performed by: Stefan Kristinkov

Composer: Stefan Kristinkov

Home Grown

Home Grown Best Song:

Stuck in the Belmar Bar

Performed By: Pat Roddy Band

Composer: Pat Roddy Band

Home Grown -Best Orchestration

Sadie

Performed by: Jon Altino

Composer: Jon Altino

Home Grown- Best Track from a Short Film

Abigail’s Journey

Performed by: Andrew Schwarz

Composed by: Andrew Schwarz

Home Grown- Best Track from a Feature Film

In An Empty House

Performed by: Anthony V. Dominello

Composer: Anthony V. Dominello

 

Honorees

Independent Spirit Award

Sally Struthers

Broader Vision Award

CivicStory

 

GSFF MVP

Al Sapienza

The Garden State Film Festival Rising Star Award for Acting

Joey Russo

Garden State Screenplay Competition Winner

WELCOME TO CAMELOT

by

Rachel Goldberg